5:20 pm - Çarşamba Şubat 22, 2017

Marka şehirden mucit şehre

 

marka ve mucit şehir

marka şehir

Marka şehirden mucit şehre

Ülkemizin farklı bir yerine gidelim ve bu yerde Gaziantepliyi bir  soralım.Acaba cevap be olur?Deneyimlerime göre ;çalışkan ,zeki ,cesur,atılgan gibi övgüye değer cevaplar alırken “Bir Çin den çekiyoruz bir de Gaiznatepliden …Ne  görürlerse hemen üretirler”gibi enteresan  cevaplar da alabiliriz.

Buluş ,patent ve pazarlanabilir ürün arasındaki farkın iyi anlaşılmış olması önemlidir. Buluş ,yeni bir şey bulma işlemidir. Patent ,sınırlı bir süre için ,buluşu yapan kimsenin haklarını koruyan bir güvence belgesidir. Buluş bir ürün değildir ve patent yalnız başına bir ürün üretmez. Pazarlanabilir bir şey üretmek için buluş şeklinde yeni bir fikir geliştirilmeli. Üretime uygun bir şekle sokulmalı ve ürünün halk tarafından kabul edilebilir bir fiyata üretilebilmesi için uygun donatıma sahip olunmalı Ar-GE faaliyetleri sonucu teknik bir çözüm sunan yeni fikirlerin ürün haline gelmeleri ve müşteri ile buluşması patent sistemi içerinde yer alır.Bu süreçlerin her bir aşamasının kayıt altına alınarak bilginin organizasyon içerisinde paylaşılması sağlanır. İşletme bünyesinde kurulmuş patent sistemi, sürekli öğrenme geliştirme ve gelişen teknolojileri takip edebilme yeteneği vermesinden dolayı ulaşılan sonuçlar üzerinde de temel hakkı sağlaması rekabet gücünü artıracaktır. Ulaşılan sonuçların ticarileşmesi, yani buluşların lisans verme, belli bir bedelle devir etme gibi kullanılır hale getirilmesi gelirlerin artırılmasını sağlayacaktır. Bu ifadelerde görüldüğü gibi patent üretmek uygulama yönüyle Gaziantep sanayicilerin yaptığı işlerden hiçte farklı değildir. Sadece sunumların fotoğrafları çekilmemiş patent formları oluşturulmamış çalışmalardır.

 Bir düşünün her yıl gerek organize sanayi bölgesinden gerekse küçük sanayi geliştirme teşkilatından patent başvuruları olsa ve her yıl bu başvuru sayıları artsa ne olur? Marka oluşturma konusunda ödüller alan ve Avrupa birliğinin dikkatini ziyadesiyle çeken bu şehir işte “O”zaman marka şehir olabilir. Patent ve Argenin önemli alt yapısı sanayi ve bilgidir. Yani üretilebilir bilgi. İşte sır burada; Bilgi Gaziantep üniversitesi üretim ise gururumuz organize sanayi bölgeleri ve Küsgettetir. Yani bu kurumların aynı amaç için birleşmesi yani teknoparklar…ABD bu konuda köklü bir geçmişe sahip. Amerika da üniversite sanayi işbirliğinin bundan 50 yıl önce gerçekleştiğini biliyoruz. Bugün Amerika, dünyada bir yılda üretilen patent miktarından fazla patent tescili gerçekleştiriyor. ODTÜ rektörü  sayın Ural Akbulut “bir ülkenin süper güç olması bilimsel makale sayısına ve aldığı patentlerle eşdeğerdir. Avrupa bunu gördüğü için 1970′ li yıllarda üniversite sanayi işbirliğine başladı.” diyerek konunun nasıl çözülebileceğini işaret etmiştir. Amerika bu olayı 1950 liler de başlattı. Meşhur silikon vadisi dünyadaki ilk teknoparktır. Ve dolayısıyla ilk üniversite –sanayi işbirliğinin uygulandığı yerdir. Yaptıkları tek şeyde sanayi bölgesinin içine üniversite kurmaktır. İşte bu fark , ABD ni bilim ve teknolojide ulaşılması zor bir noktaya getirdi. Orada üretilen silikon çipler sayesinde bilgi teknolojilerinde devrim yaşandı ve ABD i bu alanda tekel oldu.

Aslında Gaziantep için çözüm hazır,mevcut olan Gaziantep teknoloji merkezi tekmerin çok kısa zamanda teknopark haline getirilmesiyle,belkide Gaziantep sanayisinin ortasına kurulacak teknopark ile bilgi üretim izdivacı gerçekleştirilerek kopyalama mantığından yeni bir özgün üretme mantığına ulaşılabilmesi.gaziantepin tarihi değerlerini ,organize sanayi merkezini, küçük sanayi merkezini,coğrafi konumunu,tarım ve hayvancılık değerlerini ve bunun gibi biçok faktörü bir araya getirerek markalaşma çalışmasını bu bütün değerler üzerinde yapmasını daha etkili olacağına inanmaktayım.bu faktörlerin bileşkesinin yeni başarılara gebe olacak atılımları beraberinde getireceğine tüm kalbimle inanmaktayım.gaziantebin bu güne kadar aldığı yol ulaşacagı limanın çokda uzakta olmadığını gösteriyor.yeterki bu gemi sadece yelkenle yetinmesin,içindeki tüm dinamoları çalıştırabilsin.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ, 29/07/2005,s.17

Doliche Tekstil İşletme AR-GE Müdürü Yüksek Kimyager Turan Birimoğlu

Bir önceki yazımızda Bayilik veren firmalar hakkındadır. Bayilik almak ya da vermek isteyen girişimcilere duyurulur.

Filed in: İnovatif Makaleler

No comments yet.

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.